У 2023 році українські чиновники задекларували криптовалютні накопичення: біткоїни на 2 мільярди доларів і більше 10 000 токенів

Тема / 06.04.2024 07:44

У 2023 році українські чиновники задекларували криптовалютні накопичення: біткоїни на 2 мільярди доларів і більше 10 000 токенів

У 2023 році українські чиновники задекларували криптовалютні накопичення: біткоїни на 2 мільярди доларів і більше 10 000 токенів

31 березня завершився період подання декларацій за 2023 рік. Окрім нерухомості, зарплати та інших доходів, чиновники звітували і про криптовалютні накопичення.

Редакція Incrypted проаналізувала декларації з Єдиного державного реєстру за 2023 рік, у яких фігурують криптоактиви, та виявила найбільших біткоїн-власників, найпопулярніші цифрові валюти та платформи, де чиновники зберігають власні активи.

Особливості декларування

З початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) закрило доступ до публічної частини Реєстру декларацій. В агентстві також заявляли , що до припинення військового стану суб’єкти декларування «не повинні втрачати час на заповнення та подання декларації та/або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані».

Втім, у жовтні 2023 року набрав чинності закон про відновлення електронного декларування, а у грудні НАЗК відкрило публічний доступ до Реєстру.

Відповідно до цього, чиновники мали подати відповідну звітність за 2021-2022 роки до 31 січня, а за 2023 — до 31 березня 2024 року.

У розмові з Incrypted юристи пояснювали, що декларувати наявність свого майна, зокрема криптовалюти, зобов’язані особи, уповноважені виконання функцій держави чи місцевого самоврядування. Зазначимо, вони також зазначають у деклараціях активи, які належать членам сім’ї.

У Базі роз’яснень НАЗК міститься докладна інструкція про те, як декларанти мають відображати криптовалюти під час звітності.

Основні цифри

У проаналізованих редакцією Incrypted документах криптовалюти вказані у 1834 деклараціях. Всього в них вказано 10163 різних токенів.

Серед найпопулярніших активів, що фігурують у деклараціях, – біткоїн, Ethereum, Tether, Polkadot, BNB, Cardano, Ripple, Solana, а також мемкоіни Shiba Inu та Dogecoin.

Кількість декларацій із зазначеними криптоактивами і загальна кількість токенів, що фігурують у деклараціях. Інфографіка: Incrypted. xdideeieuieuant

Кількість декларацій із зазначеними криптоактивами і загальна кількість токенів, що фігурують у деклараціях. Інфографіка: Incrypted.

Загалом декларанти вказали близько 834 BTC, що на момент написання становить понад $55,7 млн або приблизно 2,1 млрд гривень, близько 3964 ETH (майже $13 млн та 505 млн гривень відповідно) та USDT на понад $4,1 млн (майже 160 млн. гривень).

Популярністю серед декларантів також користуються мемкоїни – зокрема Dogecoin та Shiba Inu.

Варто зазначити, що при підрахунку загальної кількості останніх редакція Incrypted не враховувала 204 357 574 000 000 SHIB, вказаних удекларації співробітника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Олексія Климова. Ймовірно, декларант неправильно вказав кількість активів Shiba Inu при заповненні, адже на момент написання це становило б майже половину загальної кількості монет в обігу.

Знімок екрану декларації. Дані Єдиний державний реєстр декларацій.

Знімок екрану декларації. Дані:Єдиний державний реєстр декларацій .

Топ-10 биткоин-власників

Згідно з усіма деклараціями за 2023 рік, в яких згадувалися криптоактиви, першу криптовалюту в них відзначили 792 особи.

Декларанти, які вказали найбільшу кількість біткоїнів у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Декларанти, які вказали найбільшу кількість біткоїнів у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Найбільшим власником за кількістю біткоїнів став депутат Одеської облради Микита Кузькевич. Він задекларував 121 BTC (понад $8,2 млн на момент написання статті). З них 88 BTC належать йому, 33 BTC його дружині. Згідно з поданими даними, у подружжя з’явилися біткоїни ще в 2012 році.

Зазначимо, ще три декларанти з топ-10 найбільших власників першої криптовалюти – голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Управління справами апарату Верховної Ради Олег Бондаренко, голова Державної регуляторної служби Олексій Кучер та заступник начальника ГУНП у Миколаївській області Едуард Соловйов – є ранніми. Кожен із них зазначив, що отримав біткоїни ще 2013 року.

Другим із найбільших биткоин-власників серед декларантів зі 100 BTC (понад $6,7 млн на момент написання) є депутат Хмельницької районної ради Олександр Кизляр. Зазначимо, він також фігурує у топ-10 чиновників за кількістю Ethereum. Крім того, у 2023 році Кізляр придбав 6,5 млрд PEPE та 1500 SOL.

Ще один учасник рейтингу – нардеп Дмитро Гурін – вказав володіння його дружиною 42 BTC ($2,8 млн) на гаманці Opendime. Однак, згідно з декларацією, кошти були вкрадені.

Топ-10 власників Tether

Стейблкоїн USDT від Tether став другим найпопулярнішим криптоактивом у деклараціях за 2023 рік.

Декларанти, які вказали найбільше USDT у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Декларанти, які вказали найбільше USDT у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Лідером за кількістю USDT став директор департаменту державної виконавчої служби Мін’юсту Максим Кисельов. За даними його декларації, він володіє понад 647 000 USDT. Кисельов також зазначив, що у 2023 році отримав від продажу криптовалюти близько 2,6 млн гривень.

На другому місці за кількістю стейблкоїнів від Tether розташувався начальник департаменту Офісу Генпрокурора Віталій Бровко. У декларації власницею загалом понад 619 000 USDT зазначено його дружину. Зазначимо, що у 2023 році вона отримала від продажу криптовалют близько 8,3 млн гривень.

Крім того, USDT понад $84 700 володіє перший заступник начальника Поліської митниці Іван Іванов. Варто зазначити, що окрім стейблкоїнів, у його декларації за 2023 рік у розділі «грошових активів» згадується біткоїн на біржі FTX. Його кількість не вказана, позначено лише вартість у гривнях — близько ₴61 000. Однак у декларації за 2022 рік фігурує ця сама сума, але із зазначенням кількості монет — 102 ВТС.

Топ-10 власників Ethereum

Загалом, Ethereum фігурує у 606 деклараціях за 2023 рік.

Декларанти, які вказали найбільше ETH у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Декларанти, які вказали найбільше ETH у звітності. Інфографіка: Incrypted.

Найбільшим власником є депутат Подільської районної ради Одеської області Ігор Осипов. Він зазначив у декларації 1800 ETH (понад $6 млн), проте зазначив, що доступ до всіх активів втрачено. Крім Ethereum, у його звітності фігурують 1,5 млн XRP.

Друге місце у рейтингу займає вищезгаданий депутат Хмельницької райради Олександр Кизляр із 1000 ETH ($3,3 млн). Третє – головна спеціалістка відділу комунального господарства управління з благоустрою міста Дніпровської міськради Христина Павлова. Згідно з декларацією останньої, її чоловік має 130 ETH.

Де декларанти зберігають криптовалюти?

Найпопулярнішою біржею, яку використовують чиновники, виявилася Binance. У більш ніж половині декларацій за 2023 рік саме ця платформа фігурує найчастіше як постачальник послуг.

Найпопулярніші платформи є серед декларантів. Інфографіка: Incrypted.

Найпопулярніші платформи є серед декларантів. Інфографіка: Incrypted.

З великим відривом на другому та третьому місці за популярністю розташувалися WhiteBIT та Bybit відповідно.

Крім того, у 2,5% проаналізованих декларацій вказано холодні гаманці.

Рік у рік кількість декларацій українських чиновників, у яких згадуються криптовалюти, зростає. Наприклад, за 2022 рік вони фігурували у 1428 звітах у Єдиному державному реєстрі.

На тлі того, що Україна неодноразово входила до числа країн-лідерів за рівнем прийняття цифрових активів, а в 2023 році, за підрахунками Chainalysis, українські інвестори отримали $850 млн прибутку завдяки інвестиціям у криптовалюти, продовження цієї тенденції і надалі цілком ймовірне.

Wiki